Θεά Σάκκαρη στις 4 κορυφαίες τενίστριες του κόσμου

Γράφει ιστορία η Μαρία Σάκκαρη. Πραγματοποιώντας συγκλονιστική εμφάνιση υπέταξε την Αρίνα Σαμπαλένκα και με 2-1 σετ πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά των WTA Finals

ΣΑΚΑΡΗ

Συγκλονιστική Μαρία Σάκκαρη! Συνεχίζει να μας κάνει υπερήφανους στα πέρατα της Γης. Ύστερα από μια συγκλονιστική αναμέτρηση, η οποία διήρκεσε περίπου 3 ώρες (2 ώρες και 47 λεπτά για την ακρίβεια), η ελληνίδα πρωταθλήτρια υπέταξε το Νο 1 του ταμπλό (Νο 2 στην παγκόσμια κατάταξη), Αρίνα Σαμπαλένκα, επικράτησε με 2-1 σετ (7-6, 6-7, 6-3) και προκρίθηκε στα ημιτελικά των WTA Finals.

Στους «4» του τουρνουά των κορυφαίων η Σάκκαρη (Νο 6 στην παγκόσμια κατάταξη) θα αντιμετωπίσει την Ανέτ Κόνταβεϊτ (Εσθονία, Νο 8).

Η συγκεκριμένη διοργάνωση περιλαμβάνει τις 8 κορυφαίες τενίστριες κάθε χρονιάς. Και η Σάκκαρη είναι στις «4». Μόνο και μόνο η συμμετοχή της στο τουρνουά της Γουανταλαχάρα ήταν ιστορική. Ωστόσο, η πρόκριση στην επόμενη φάση κάνει ακόμη πιο σημαντική την επιτυχία της Μαρίας, η οποία γίνεται η πρώτη Ελληνίδα που θα αγωνιστεί στα ημιτελικά των WTA Finals.

Μυθική πρόκριση έπειτα από ένα χιτσκοκικό ματς. Αν και η Σάκκαρη βρισκόταν συνεχώς με την πλάτη στον τοίχο, πάντα έβρισκε τον τρόπο να τα φέρνει όλα τούμπα και να παίρνει το προβάδισμα με κατάθεση ψυχής.

Το πρώτο σετ ήταν το πιο συγκλονιστικό. Η Σαμπαλένκα έκανε break point σε όλα τα σερβίς της Σάκκαρη, είχε set point στο υπέρ της 5-4, αλλά η ελληνίδα αθλήτρια πήγε το σετ στο tie break, όπου επικράτησε με 7-1.

Και το δεύτερο σετ πήγε σε tie break. Μέχρι το 3-3 οι δύο τενίστριες υπερασπίστηκαν το σερβίς τους. Η Σαμπαλένκα με break έκανε το 4-3 και με love service game προηγήθηκε με 5-3. Ωστόσο, η Σάκκαρη έσβησε τα δύο set point της Σαμπαλένκα, κράτησε το σερβίς της, μείωσε σε 5-4 και στο επόμενο game εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της Λευκορωσίδας για το break και το 5-5.

Όλα λοιπόν κρίθηκαν ακόμη μια φορά στο tie break. Εκεί με 8-6 η Σαμπαλένκα κατάφερε να πάει τον αγώνα σε τρίτο και τελευταίο σετ.

Η Σάκκαρη βρέθηκε να χάνει με 3-1, αλλά με μια μυθική ανατροπή έκανε το 4-3 και στη συνέχεια με ένα ακόμη break ολοκλήρωσε το σπουδαίο comeback για το τελικό 6-3 και το 2-1 στα σετ.